CE April 2023 MSTE Problem 2: Engineering Mathematics Solution π
Detailed analysis of machine costs and operator wages for the CE April 2023 MSTE Problem 2. Learn how to optimize operational expenses and improve project efficiency.
Sol Usman Jr
11 views β’ Mar 12, 2024
About this video
CE APRIL 2023 - The machine has an owning and operating cost of $40.5 per hour. Operator in the area where the proposed work will be performed are paid a wage of $15.5 per hour. What is the unit cost for pushing the material?<br /><br />-<br />paki pindot po sa "LIKE" button mga Engr.<br />and click SUBSCRIBE na rin po if hindi pa po kayo naka "SUBSCRIBE"<br /><br />Maraming salamat po sa inyo mga Engineers and Future Engineers.<br />mabuhay po kayong lahat.<br />-<br />FB Page - https://www.facebook.com/MrComputerCiviLEngineer<br />Tiktok - https://www.tiktok.com/@SolUsmanJr<br />-------------<br />CREDIT:<br />-------------<br />Soundtrack:<br />Ace Attorney Dual Destinies - Apollo Justice (I'm fine)<br />Ace Attorney Spirit of Justice (Credit Theme)<br /><br />Avatar:<br />SuperME Cartoon Avatar Maker (mobile app)<br /><br />Reference:<br />"Licensure Exams for Civil Engineering" by BESAVILLA<br />"CE Reference for Licensure Examination" by GILLESANIA<br />-<br />#SolUsmanJr<br />#ceboardexam <br />#civilengineeringlicensureexam
Video Information
Views
11
Duration
1:45
Published
Mar 12, 2024
Related Trending Topics
LIVE TRENDSRelated trending topics. Click any trend to explore more videos.